Przed podróżą

Wszystko o Egipcie

Wyjeżdżając do Egiptu, czy to na zorganizowaną wycieczkę czy też wyjazd indywidualny, należy pamiętać o kilku rzeczach. Egipt nie jest krajem niebezpiecznym dla turystów, ale zawsze warto zachować pewne środki ostrożności. Wszelkiego rodzaju porady, praktyczne informacje i cenne uwagi znajdują się właśnie na tej stronie.

Wizy

Polacy przyjeżdżający do Egiptu muszą mieć wizę. Można ją odpowiednio wcześniej dostać w ambasadzie Egiptu w Warszawie (np. wysyłając paszport) lub na miejscu na lotnisku za opłatą 15$. Wiza przyznawana jest na okres 30 dni. Paszport powinien być ważny jeszcze co najmniej 6 miesięcy od daty wygaśnięcia wizy.

Ambasady

Ambasada RP w Egipcie
5, Aziz Osman Str., Zamalek, Kair
tel. +202 27367456
telefon alarmowy: +20105485500
e-mail: secretary@kair.polemb.net,
strona internetowa: www.kair.polemb.net
godziny pracy: niedziela – czwartek od 8:00 do 16:00

Ambasada Egipska w Polsce
ul. Alzacka 18
03-972 Warszawa
tel. 022 629 13 21

Bezpieczeństwo

Jak przy każdym wyjeździe należy zachować zdrowy rozsądek i ostrożność sanitarną. Sczepienia do Egiptu nie są obowiązkowe, gdyż nie ma tam jako takiego zagrożenia epidemiologicznego. To co grozi większości turystów to tzw. ?Zemsta Faraona? czyli biegunka (jest ona wynikiem działania na nasz organizm odmiennej flory bakteryjnej) jednak nie dotyka ona każdego.

Lepiej nie pić wody z kranu tylko przegotowaną a najlepiej butelkowaną (kupując ją w mieście w supermarkecie wydamy zdecydowanie mniej niż w hotelowym barze). Również należy uważać na soki, koktajle i drinki serwowane w restauracjach, najlepiej zamawiać je bez lodu gdyż jest on robiony z wody z kranu.

Do zalecanych szczepień w tym regionie świata należą:

WZW A, WZW B, błądnica, tężec, polio, dur brzuszny, wścieklizna (w zależności od charakteru podróży) jednak jak już wspomniałam nie są one wymagane. Jeśli zamierzamy spędzić urlop w hotelu to tak naprawdę nie musimy się szczepić, ewentualnie na żółtaczkę pokarmową by nie mieć nieprzyjemności z żołądkiem. Natomiast warto mieć przy sobie plaster, wodę utlenioną, leki przeciw bólowe i koniecznie myć wszystkie owoce i warzywa przed spożyciem.

Przed każdym wyjściem na plaże należy stosować kremy z wysokim filtrem, przy temperaturach panujących w Egipcie łatwo można się spiec. Natomiast picie dużej ilości chłodnej wody zapobiega przegrzaniu się.

Gotówka i zakupy

Walutą obowowiązującą w tym kraju jest funt egipski (LE/EGP). Honorowane są również dolary amerykańskie, ale płacąc tą walutą należy pamiętać, że sprzedawcy często nie będą mieli wydać odpowiedniej reszty (licząc na to, że zostanie im podarowane te kilka dolarów). Lepiej nie nosić przy sobie większej gotówki, w miastach są dostępne bankomaty, które obsługują zarówno Visę jak i Master Card. Często wymiana waluty w kantorze jest mniej opłacalna niż prowizja przy wypłacie z bankomatów. Już coraz więcej banków oferuje konto z bezprowizyjną wypłatą gotówki w bankomatach na całym świecie.

Ze względu na duży ruch turystyczny Egipcjanie coraz bardziej naciągają portfele podróżnych. Sprzedawcy próbują wcisnąć nam wszystko co mogą sprzedać. Często jesteśmy zaczepiani z prośbą o jałmużnę tzw. Bakszysz, co staje się coraz bardziej uciążliwe i namolne. Turyści w Egipcie są postrzegani jako ci bogaci. Również nie danie napiwku w wielu sytuacjach wiąże się z automatycznym pogorszeniem jakości usługi. Zatem na czym my możemy skorzystać?

Otóż robiąc zakupy na bazarach i straganach zawsze targujmy się. Gdy jesteśmy zainteresowani jakimś przedmiotem podajmy niższą cenę niż jesteśmy w stanie zapłacić. Często można dostać niezłe perełki po okazyjnych cenach. Cena, którą podają na wstępie sprzedawcy zawsze jest zawyżona.

Co jeszcze warto wiedzieć?

  • Jak w każdym kraju islamskim, również w Egipcie w okresie od 21 sierpnia do 19 września jest obchodzony Ramadan. Wiąże się to z pewnymi ograniczeniami jak np. zamknięcie sklepów i restauracji w ciągu dnia.
  • Zwiedzając świątynie należy dobrać odpowiedni strój (kobiety nie muszą chodzić w chustach na głowie, ale należy zakryć ramiona i nogi).
  • Internet jest ogólnie dostępny, zarówno w hotelach jak i kafejkach internetowych
  • Do czasu polskiego dodajemy 1 godzinę ? czas w Egipcie
  • Ze względów religijnych Egipcjanie nie jedzą wieprzowiny, w ich kuchni przeważają owoce morza i warzywa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *