Historia

Wszystko o Egipcie

Egipt to niezwykle tajemniczy kraj, który ma długą i niesamowitą historię. To kolebka cywilizacji, bardzo chętnie odwiedzana. Państwo to powstało mniej więcej około 3000 roku p.n.e. na skutek podboju Egiptu Dolnego przez Egipt Górny. Prawdopodobnie dokonał tego Narmer, który był założycielem pierwszej dynastii egipskich władców.

Początek jednej z najstarszych cywilizacji na ziemi

Egipt powstał także dzięki warunkom naturalnym, bowiem dzięki temu iż właśnie w pobliżu Nilu możliwa była uprawa ziemi oraz hodowla – mogło narodzić się państwo, które zachwyca do dziś. Zbudowano system kanałów, który zapewniał tyle wody ile było potrzeba na czas panującej tu pory suchej.

Przez długi czas Egipcjanie nękani byli przez liczne najazdy. Po zjednoczeniu Górnego i Dolnego Egiptu wykształciła się administracja centralna – na szczycie znajdował się Faraon, był to pierwszy model monarchii.

Po tym miał miejsce okres Starego Państwa – od XXVIII do XXIII wieku p.n.e, który nazywano „złotym wiekiem”. Gospodarka była stabilna, a w państwie zaczęło powstawać najwspanialsze budowle i piramidy.

Kolejnym etapem tworzenia się Egiptu był czas Nowego Państwa. To okres od XVII do połowy XVI wieku p.n.e. Faraonem zostaje kobieta Hatszepsut. Jednakże największą potęgę przeżywał Egipt w czasie panowania Ramzesa II. Kolejny czas to najazdy, osłabienie państwa i panowanie władców libijskich, Nubijczyków, Asyryjczyków, aż po Persów.

Okres panowania Persów kończy dopiero Aleksander Wielki, który rozpoczął czas ptolemejski i założył nową stolicę nazwaną swoim imieniem – Aleksandrię. W 306 roku p.n.e. na króla koronuje się Ptolemeusz, a później podczas panowania Kleopatry VII Egipt podporządkowany zostaje Rzymowi.

Starożytni Egipcjanie czcili aż tysiąc różnych bogiń i bóstwo, jednak najważniejszym był Ra, bóg słońca. Prawdopodobnie wiedzieli oni o istnieniu planet i to właśnie tutaj wymyślono zegar. Egipskie piramidy zaś należą do siedmiu cudów starożytnego świata i jako jedyne z nich przetrwały do dzisiaj.

Egipt to niezwykle ciekawe państwo, które zachwyca turystów i znawców historii z całego świata. Słońce, sarkofagi, tajemnicze historie o faraonach i magii stanowią cel dociekań wielu naukowców i religioznawców. Poza tym można poczuć ducha czasu, zastanowić się głębiej nad własnym rodowodem. To idealny kierunek na wymarzone wakacje i jednocześnie miejsce, które trzeba zobaczyć i zwiedzić chociaż raz w życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *