Ciekawostki

Wszystko o Egipcie

Nil przepływający przez Egipt, jest jedyną stałą rzeką tego kraju i jednocześnie najdłuższą na świecie. Długość Nilu to 6671 km.

Egipt sąsiaduje ze Strefą Gazy, Libią, Izraelem i Sudanem .

Język urzędowy to arabski, ale bez problemu można się dogadać po angielsku i francusku.

Oficjalna nazwa Egiptu to Arabska Republika Egiptu.

W Egipcie mieszka ok. 80 milionów ludzi, jest to trzecie co do ilości mieszkańców państwo w Afryce i 16 na świecie, w samym Kairze mieszka 17 mln mieszkańców.

Głównym źródłem dochodów państwa jest turystyka (w roku 2010 przybyło do Egiptu prawie 15 mln turystów), dlatego też w głównych resortach została powołana specjalna policja turystyczna, która ma za zadanie dbać o bezpieczeństwo odwiedzających.

Całkowita długość egipskiego wybrzeża to 2450 km.

96% powierzchni kraju to pustynia.

Dzień wolny od pracy to piątek.

Choć starożytni Egipcjanie nie znali mydła to myli się codziennie, używając oliwy zmieszanej z cytryną i olejkami zapachowymi a usta płukali wodą z solą.

Obecnie makijaż u mężczyzn jest czymś nie do pomyślenia, w Starożytności Egipcjanie malowali się codziennie i znali już hennę.

Piramida Cheopsa to jedyny zabytek z 7 cudów świata starożytnego, który zachował się do czasów współczesnych. Wybudowano ją dokładnie na osi północ ? południe.

Najstarsza piramida w Egipcie to schodkowa piramida Dżesera wybudowana w XXVII w. p.n.e

Panujące do tej pory przekonanie, że piramidy budowali niewolnicy jest nieprawdą. Najnowsze badania na terenie Egiptu wykazały, że osoby budujące je mieszkały w pobliskich wioskach a na terenie budowy znaleziono groby osób tam pracujących. Każdy budowniczy miał swoje stanowisko i przypisane do niego obowiązki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *