Hurghada

Wszystko o Egipcie

Hurghada

Hurghada - kurort w Egipcie

Hurghada jest jedną z najchętniej odwiedzanych miejscowości przez turystów w Egipcie. Dzieje się zapewne tak, ze względu na jej położenie i klimat jaki tam panuje.

Hurghada położona jest jakieś 500 km na południowy – wschód od Kairu, na 40 km zachodniego brzegu Morza Czerwonego. Temperatura w tym regionie przez cały rok nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza, a słońce świeci prawie przez cały dzień. Jednak od grudnia do marca spada znacznie temperatura w nocy, dodatkowo mocno wiejące wiatry potęgują zimno. Hurghada jest również rajem dla wszystkich fanów nurkowania. W okolicy znajdują się zapierające dech w piersiach rafy koralowe.

Miasto to powstało w 1913r. Początkowo osiedlali się tam brytyjscy poszukiwacze ropy naftowej, następnie przerodziło się w osadę rybacką. Jednak tak naprawdę Hurghada zaczęła się dopiero rozwijać w latach 80-tych. Dzięki arabskim i zagranicznym inwestorom zaczęło do niej napływać coraz więcej turystów, spragnionych poznania kultury egipskiej i wypoczęcia na ciepłej plaży. Obecnie miasto utrzymuje się głównie z turystyki, czego efektem są prywatne plaże, dostępne dla gości hotelowych (nie można swobodnie przejść się wybrzeżem od jednej plaży do drugiej chyba, że zapłacimy za wstęp)  i zawyżanie cen w sklepach średnio o trzykrotną wartość towaru (najlepiej zaopatrzone sklepy, w których zobaczymy ceny na artykułach to Metro i Abu Ashara).

Atrakcje w okolicy Hurghady

W Luksorze znajduje się Świątynia Narodzin Amona (Luksorska) i ruiny kompleksu świątyń w Karnaku. Miejsce to nazywane jest również muzeum na świeżym powietrzu. Odwiedzający mają niepowtarzalną okazję cofnięcia się w czasie do okresu faraonów, którzy kroczyli tamtymi ścieżkami pomiędzy licznymi pomnikami, posągami i obeliskami.

Dolina Królów

Miejsce wiecznego spoczynku wielu potężnych faraonów egipskich m.in. Tutanchamona to właśnie Dolina Królów. W tym miejscu zadziwia potęga grobowców (każdy z nich jest wykuty w skale i składa się z wielu korytarzy i sal).

Świątynia Hatszepsut

Warto wybrać się na wycieczkę do trzy-poziomowej Świątyni Hatszepsut, postawionej jako grobowiec dla faraona – kobiety.

El Gouna

Jest to sztucznie stworzone na pustyni, miasteczko turystyczne. Ten luksusowy kurort powstał na wzór włoskiej Wenecji. Jest to miejsce ekskluzywnych hoteli, kasyn, restauracji i pól golfowych.

Nurkowanie

Są osoby, które do Egiptu przyjeżdżają wyłącznie dla nurkowania wśród zadziwiający raf koralowych, nie zwracając uwagi na starożytne dziedzictwo. I rzeczywiście piękno i różnorodność świata podwodnego może przyćmić wszystkie inne atrakcje. W tej okolicy jest 45 niezwykłych raf, na których oglądanie zjeżdżają się ludzie z całego świata. Ponadto w morzu znajduje się około 50 wraków statków. Najlepiej nurkować z własnymi uprawnieniami, gdyż daje nam to większą swobodę. Jeśli jednak okaże się, że nie posiadamy takowych również możemy zwiedzić podwodny świat, ale trwa to nieco krócej i nie schodzi się bardzo głęboko. Czasem samo nurkowanie z rurką i maską przy łodzi albo plaży dostarcza już ogromną ilość wrażeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *