Kair

Wszystko o Egipcie

Kair

Kair (al Qarhira) jest stolicą Egiptu i zarazem największym miastem nie tylko Egiptu, ale również Afryki. W skali ogólnoświatowej plasuje się na 13 miejscu, w Kairze szacunkowo mieszka ponad 16 mln mieszkańców. Określa się go również mianem miasta tysiąca minaretów.

Kair jest miejscem, o którym można powiedzieć, że łączy dwa światy – ten starożytny i historyczny z tym współczesnym. Nowoczesne budownictwo szklanych wieżowców miesza się z zabytkowymi świątyniami i perełkami architektonicznymi takimi jak najstarszy na świecie uniwersytet al Azhar. Spacerując ulicami tego specyficznego miasta nie jesteśmy wstanie nie zauważyć i poczuć tego jak tętni ono życiem. Hałas dobiegający z targowisk, straganów i ulicznych restauracji chyba nigdy nie cichnie. W Kairze zawsze jest coś do kupienia i zjedzenia, przynajmniej od strony sprzedawców.

Miejsca warte odwiedzenia w Kairze

Przed wyjazdem do Kairu warto zaplanować sobie wycieczkę, by nie marnować czasu na szukanie najciekawszych miejsce na mapie miasta. Oto najciekawsze atrakcje, które zwiedzimy w Kairze…

Muzeum Egipskie

Będąc w stolicy warto zobaczyć Muzeum Egipskie w Kairze, które ma bardzo bogate zbiory z czasów kultury starożytnej. Znajduje się tam około 140 tysięcy eksponatów, poukładanych w chronologicznym porządku. Należą do nich min. liczne mumie, komory grobowe, posągi i figurki wielu władców. Na terenie całego muzeum obowiązuje zakaz fotografowania, nawet bez lampy błyskowej.

Bazar Khan Al Khalili

W Kairze znajduje się jeden z największych bazarów na świecie – Khan Al Khalili – co wiąże się tez z największym szumem i krzątaniną. Na bazarze dostaniemy niemalże wszystko; egzotyczne owoce, wyszukane pamiątki i  wykwintne potrawy. Panuje tam naprawdę bardzo orientalny i charakterystyczny klimat.

Muzułmańska Dzielnica Kairu

Najstarszą częścią miasta jest Muzułmańska Dzielnica Kairu. Trafiając w to miejsce możemy poczuć się jak w średniowiecznym miasteczku. Bez wątpienia jest tam mnóstwo meczetów, w tym jeden z największych na świecie Ibn Tuluna sięgający okresu IX wieku. Do atrakcji tej dzielnicy należy również mauzoleum jednego z głównych islamskich świętych ? Imama asz-Szafi oraz XII wieczna forteca.

A w okolicy?

Będąc w Kairze warto również zawitać do niedaleko położonej Gizy. Zobaczymy tam słynne Piramidy w Gizie, które stoją już od ponad 4000 tysięcy lat! Najsłynniejszą z nich jest piramida Cheopsa o wysokości 147 m, uważana za jeden z siedmiu cudów świata starożytnego. Do całego kompleksu należy również znany na całym świecie Sfinks (dł. 57m, wys. 20m).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *