Kair

Wszystko o Egipcie

Kair

Kair (al Qarhira) jest stolicą Egiptu i zarazem największym miastem nie tylko Egiptu, ale również Afryki. W skali ogólnoświatowej plasuje się na 13 miejscu, w Kairze szacunkowo mieszka ponad 16 mln mieszkańców. Określa się go również mianem miasta tysiąca minaretów.

Kair jest miejscem, o którym można powiedzieć, że łączy dwa światy – ten starożytny i historyczny z tym współczesnym. Nowoczesne budownictwo szklanych wieżowców miesza się z zabytkowymi świątyniami i perełkami architektonicznymi takimi jak najstarszy na świecie uniwersytet al Azhar. Spacerując ulicami tego specyficznego miasta nie jesteśmy wstanie nie zauważyć i poczuć tego jak tętni ono życiem. Hałas dobiegający z targowisk, straganów i ulicznych restauracji chyba nigdy nie cichnie. W Kairze zawsze jest coś do kupienia i zjedzenia, przynajmniej od strony sprzedawców.

Miejsca warte odwiedzenia w Kairze

Przed wyjazdem do Kairu warto zaplanować sobie wycieczkę, by nie marnować czasu na szukanie najciekawszych miejsce na mapie miasta. Oto najciekawsze atrakcje, które zwiedzimy w Kairze…

Muzeum Egipskie

Będąc w stolicy warto zobaczyć Muzeum Egipskie w Kairze, które ma bardzo bogate zbiory z czasów kultury starożytnej. Znajduje się tam około 140 tysięcy eksponatów, poukładanych w chronologicznym porządku. Należą do nich min. liczne mumie, komory grobowe, posągi i figurki wielu władców. Na terenie całego muzeum obowiązuje zakaz fotografowania, nawet bez lampy błyskowej.

Bazar Khan Al Khalili

W Kairze znajduje się jeden z największych bazarów na świecie – Khan Al Khalili – co wiąże się tez z największym szumem i krzątaniną. Na bazarze dostaniemy niemalże wszystko; egzotyczne owoce, wyszukane pamiątki i  wykwintne potrawy. Panuje tam naprawdę bardzo orientalny i charakterystyczny klimat.

Muzułmańska Dzielnica Kairu

Najstarszą częścią miasta jest Muzułmańska Dzielnica Kairu. Trafiając w to miejsce możemy poczuć się jak w średniowiecznym miasteczku. Bez wątpienia jest tam mnóstwo meczetów, w tym jeden z największych na świecie Ibn Tuluna sięgający okresu IX wieku. Do atrakcji tej dzielnicy należy również mauzoleum jednego z głównych islamskich świętych ? Imama asz-Szafi oraz XII wieczna forteca.

A w okolicy?

Będąc w Kairze warto również zawitać do niedaleko położonej Gizy. Zobaczymy tam słynne Piramidy w Gizie, które stoją już od ponad 4000 tysięcy lat! Najsłynniejszą z nich jest piramida Cheopsa o wysokości 147 m, uważana za jeden z siedmiu cudów świata starożytnego. Do całego kompleksu należy również znany na całym świecie Sfinks (dł. 57m, wys. 20m).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *