Egipskie Piramidy

Wszystko o Egipcie

Najbardziej charakterystycznym symbolem Egiptu są niewątpliwie ogromne i wciąż będące zagadką dla tak wielu osób, piramidy. Istnieje mnóstwo hipotez na temat ich powstania, jednocześnie żadna tak naprawdę nie została potwierdzona. Piramidy to atrakcja, która sprawia, że wyjazd do Egiptu stanowi istotny moment w życiu, zwłaszcza dla miłośników starożytnego świata.

Jakie piramidy czekają w Egipcie

Najsłynniejsze to oczywiście piramidy znajdujące się w Gizie. Powstały one w większości w starożytnym Egipcie. Warto tutaj zobaczyć przede wszystkim znaną na całym świecie piramidę Cheopsa, która zarazem jest największa ze wszystkich i stanowi jeden z siedmiu cudów świata, czy też piramidę Chefrena. Ta ostatnia ma wysokość 137 metrów. Wyróżnia się tym, że zaraz obok stoi ogromna rzeźba Sfinksa.

Niezwykła jest też piramida Mykerinosa, choć już znacznie mniejsza – 65 metrów. W środku można podziwiać rzeźby, które przedstawiają króla razem z boginią Hathor posiadającą rogi krowy z tarczą słoneczną, a także posąg Myrekinosa z jego żoną.

Ogromnie interesujące piramidy czekają też w Sakkarze. Miejsce to oddalone jest zaledwie 20 kilometrów od Gizy. Można tu podziwiać chociażby Piramidę Schodkową Dżesera, która została zbudowana najprawdopodobniej około 2650 roku p.n.e i stanowi część kompleksu grobowego. Jego twórcą był Imhotep. Jej wymiary to 121 x 109 metrów, z wysokością ponad 62 metry.

Wybierając się do Egiptu w poszukiwaniu piramid koniecnzie trzeba też pojechać do Dahszur. Na odwiedzających czeka tutaj bowiem Łamana Piramida Snofru, która należy do największych zabytków starożytnego Egiptu. Jej budowa rozpoczęła się pomiędzy 12, a 15 rokiem panowania faraona Snofru, który uznawany jest za jednego z największych egipskich budowniczych. Piramida ta bywa też nazywana Stępioną lub Romboidalną ze względu na swoją nietypową formę.

Wewnątrz niej czeka podwójny system komór, korytarz prowadzący na głębokość aż 22,5 metra z przedsionkiem i komorą o sklepieniu wspornikowym oraz korytrz o długości 87,7 metrów prowadzący do komory głównej. Ta ostatnia została zamurowana na skutek szkód budowlanych i nie jest dziś dostępna dla turystów.

Ciekawostki o egipskich piramidach

Do tej pory odkryto około 138 piramid egipskich. W dalszym ciągu sposób ich budowy jest tajemnicą, którą wiele osób stara się rozgryźć. Szacuje się, że Wielka Piramida w Gizie powstawała 23 lata, a pracowało przy tym co najmniej 20 tysięcy osób. Co ciekawe mimo tego, że na zewnątrz występują mocne wahania temperatury, wewnątrz piramid utrzymuje się ona na stałym poziomie 20 stopni Celsjusza.

Piramidy w Egipcie to niezwykłe budowle, których powstawania potrafiło trwać całe lata, przez to zazwyczaj gdy pojawiał się tylko nowy faraon rozpoczynał on budowę swojego grobowca. Dziś można podziwiać piramidy nie tylko w tej części świata, ale i w innych zakątkach, co sprawia, że tajemnica ich budowy jest jeszcze bardziej frapująca. Jednocześnie to właśnie Egipt jest charakterystycznym miejscem, w których piramid jest najwięcej i są one tymi najbardziej znanymi na całym świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *