Egipski klimat

Wszystko o Egipcie

Egipt to kraj pełen starożytnych skarbów i kolebka cywilizacji. Przeważa tutaj klimat skrajnie suchy zwrotnikowy, choć na dość wąskim pasie wybrzeża Morza Śródziemnomorskiego jest on już podzwrotnikowy typu śródziemnomorskiego. Sezon rozpoczyna się tu od końca listopada aż do lutego, chociaż najwięcej turystów można się spodziewać w czasie europejskich wakacji. Wtedy jednak w Egipcie panują największe upały.

Egipt – jakie temperatury w poszczególnych miesiącach?

W styczniu w Egipcie temperatury oscylują w ciągu dnia pomiędzy 18, a 26 stopni Celsjusza. Im bardziej na południe kraju, tym cieplej. Warto pamiętać, że w nocy temperatury znacznie spadają, nawet poniżej 15 stopni, dlatego warto się na to przygotować. A także na dość krótkie dni w tym czasie. Podobnie jest w lutym.

Marzec to w Egipcie już wyższe temperatury. W ciągu dnia sięgają one nawet do 29 stopni Celsjusza, podobnie jest w kwietniu i maju. Jednocześnie jednak wciąż nie trzeba obawiać się ogromnych upałów, a dzień ma już aż 11 godzin. Noce także są zdecydowanie cieplejsze.

W czerwcu temperatury powietrza przekraczają 30 stopni Celsjusza, a woda ma około 22 stopni. Prawdziwe upały jednak zaczynają się tutaj w lipcu i sierpniu. Mogą one sięgać nawet powyżej 40 stopni Celsjusza. Lepiej wtedy nie planować zwiedzania, zwłaszcza, że nie można liczyć na wiatr, który nieco ochłodzi w ciągu dnia. Noce w tym czasie także są ciepłe.

We wrześniu temperatura spada do 30 stopni Celsjusza, podobnie jest też w październiku. Nadal można wygrzewać się na plaży i zażywać kąpieli. To też już coraz lepszy moment na zwiedzanie Egiptu. Listopadowa pogoda natomiast to temperatury powyżej 28 stopni Celsjusza, chłodne wiatry i krótszy dzień. Jednocześnie można wtedy też liczyć na niższe ceny, podobnie jest w grudniu.

Kiedy jechać do Egiptu?

W zależności od preferencji – najlepszym czasem na zwiedzanie tego kraju niewątpliwie będzie okres od września do grudnia, a także od stycznia do maja. Lato jest dla prawdziwych koneserów ciepła, choć na plażowanie kraj ten jest idealny już od czerwca aż do września. Wtedy też dni są długie, noce ciepłe, a temperatura wody – bajeczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *